Tilastotietoa suomalaisten matkailusta

reissuesa

mannertenvälinen nahjus
Ylläpitäjä
Liittynyt
23.11.2010
Viestit
1571
Sijainti
Nokia
Tilastokeskus: Maaliskuussa 2011 suomalaiset matkustivat ulkomaille

Maaliskuussa 2011 suomalaisten ulkomaanmatkat lisääntyivät 18 % viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Espanjan matkat kolminkertaistuivat, niitä tehtiin nyt 67 000. Yhteensä yöpymisen sisältäneitä ulkomaanmatkoja tehtiin 406 000.

Risteilyjen määrä romahti 42 % viime vuodesta, Viron ja Ruotsin yöpymisen sisältäneet matkat vähenivät 17 %.

Kotimaan vapaa-ajanmatkoja tehtiin 1,7 milj. eli 3 % vähemmän kuin viime maaliskuussa. 1,2 milj. matkoista oli ilmaismajoituksella.
 

reissuesa

mannertenvälinen nahjus
Ylläpitäjä
Liittynyt
23.11.2010
Viestit
1571
Sijainti
Nokia
IS uutisoi EU:n komission matkailubarometristä, jonka mukaan Suomalaiset ovat EU:n innokkaimpia matkailijoita, 89 prosenttia suomalaisista teki viime vuonna loma- tai liikematkan, kun EU:ssa keskimäärin vastaava luku oli 73 prosenttia. Suomalaisten jälkeen ahkerimpia matkailijoita olivat tanskalaiset, hollantilaiset ja ruotsalaiset. Vähiten matkustivat unkarilaiset, romanialaiset ja portugalilaiset.

Bright vision for tourist season 2011
 

reissuesa

mannertenvälinen nahjus
Ylläpitäjä
Liittynyt
23.11.2010
Viestit
1571
Sijainti
Nokia
Suomalaisten kesälomabudjetti on pienentynyt

Nordean tutkimuksen mukaan kotitaloudet käyttävät vuonna 2011 kesälomaan 1470 e, vuonna 2010 suomma oli 1390 e ja vuonna 2009 1340 e. Syyksi budjetin pienentymiseen arvellaan korkojen kääntymistä nousuun ja kuluttajahintojen kallistumista.

Puolet talouksista aikoo selviytyä kesälomasta alle tonnilla, yli neljännes käyttää lomaan yli 2000 e. Sinkkutaloudet satsaavat lomailuun 1000 e, nelihenkiset perheet 460 e henkeä kohti.

Lähde: Taloustaito
 
Top Bottom